برای کیهان کلهر

هفته گذشته کیهان کلهر، نوازنده کمانچه و آهنگساز، برنده جایزه معتبر بین‌المللی Human Spirit ایزاک اشترن شد. با تاخیری یک هفته‌ای خواستم در این مورد بنویسم.

لیست افتخارات ایشان بلند است و نیازی به توضیح چو منی ندارد. کاندیدای چندین جایزه گرمی، به نوعی بین‌المللی‌ترین موسیقی‌دان و نوازنده کلاسیک ایرانیست. نامیده شدن به این عنوان، در کنار داشتن هوش، پشتکار و اراده، مرهون مهاجرت زود هنگام به ایتالیا وسپس کانادا برای تحصیل موسیقی و دانستن زبان انگلیسی نیز هست. به‌هرحال جهانی شدن ابزار خاص خودش را می‌خواهد که اولینش تسلط کامل به یک زبان قدرتمند خارجی، ترجیحاً انگلیسی، است. سلیقه و ذائقه جهانی شده یک موسیقیدان ایرانی آگاه به موسیقی جهانی، با هوشمندی که ترکیب شد توانست نقطه بینابین را پیدا کند. هم ایرانی باشد و هم برای گوش و بازار غربی جذاب باشد.

قیافه و ژست‌های خاصش به هنر نوازندگی و صحنه گردانی‌اش اضافه شد تا بتواند در دنیا بگردد و به گفته خودش سالی بیش از 90 اجرای صحنه‌ای برگزار کند که می شود تقریباً هفته‌ای دو شب.

به مناسبت دریافت این جایزه، پیشنهاد می‌کنم با هم آهنگ طرقه را با سه‌تار کیهان کلهر و همراهی گروه بروکلین رایدر از آلبوم شهر خاموش بشنویم. توصیه می‌کنم که به این آهنگ در غروب و با هدفون گوش بدهید.

احتمالاً افسانه معروف طرقه (نوعی چکاوک) را می‌دانید. طرقه فهمیده بود با دانستن و ذکر کردن هزار اسم خداوند می‌تواند بر خورشید بنشیند. پرواز کرده بود ذکر گویان و با تلاش و سختی خود را به خورشید رساند. اما در آخرین لحظه، با فراموش کردن اسم هزارم در آتش سوخت.

به نظرم دانستن داستان سیر سلوک هنگام گوش کردن به این قطه با ترتیبی که گفتم، کمک زیادی می‌کند به تصویری شدن نغماتی که انگار راوی مرارت‌های آن است.

معتقدم که یک موزیسین، حتی اگر همین قطعه را هم ساخته و نواخته باشد، شایسته احترام و کرنش بسیار است.

 

در مورد طرقه، شاید برایتان جالب باشد که بدانید استاد «کریم کریمی» از استادان موسیقی تربت‌جام هم در کاست «سرو خرامان»، روی همین مقام، آواز خوانده است.

شعر آواز:

اگر در سر هوای منزل خورشید را داری

بباید داشت همچون طرقه در خود طرفه رفتاری

به سودای وصال او به جان برگیر آتش را

که در این شعله چون سوزی وصالش را به دست آری

 

اگر قصد تهیه آلبوم را دارید، سرو خرامان، موسیقی محلی خراسان نام آلبوم شماره ۵ از مجموعه «نغمه‌های ایران زمین» با موسیقی «محمد حقگو» و آواز «عبدالله امینی»، «محمد ابراهیم شریف ‌زاده»، «عباس فکوری»، «حمید هادی» و «کریم کریمی» است که توسط انتشارت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران «سروش»، در سال ۱۳۸۷ منتشر شده است.


/ 0 نظر / 44 بازدید