شلواری که کوتاه است، عوضش پاره!

همکارم با من مشورت می‌کرد برای خرید آپارتمان کوچکی که 50 سال قبل ساخته شده. مطمئنش کردم که وقتی آپارتمان‌های ساخت 1800 هم در بازار خریدار دارند، چندان نباید نگران قدیمی بودن باشد اگر هدف فقط اجاره دادن به دانشجویان است. در این چندسال که در آلمان زندگی می‌کنم، هنوز نرده‌ نازک آهنی رنگ شده در بالکن خانه‌ها ندیده‌ام. معمولاً گالوانیزه هستند و قطور. گویی ساخته‌اند برای استفاده چهارده هزار نسل! همکار دیگرم خانه‌ای قدیمی و دو طبقه خرید و یک طبقه به آن اضافه کرد، بی هیچ اقدامی برای مقاوم سازی سازه.

گفت اخوی شلوارت کوتاهه، جواب داد آره، عوضش پاره‌اس!

ساختمان‌هایشان استحکام دارند، عوضش همه طبق برنامه و با نظم ساخته می‌شوند!

ساختمان تازه ساز مسکونی، از نظر طراحی ظاهر، متناسب است با ساختمان بازمانده از جنگ جهانی اول، فقط کمی مدرن‌تر. بیننده‌ای هم‌چون من ناآشنا به مفاهیم معماری هم می‌فهمد که شهر کولاژی از سلیقه‌های مختلف نیست. زشت یا زیبا، اصالت دارد و قدمت.

سال‌ها قبل در ایران، همکارم ساختمان دو ساله‌ای را خرید و کوبید و ساخت. خوب و بر مبنای اصول مهندسی و شیک هم ساخت. اما تا مدت‌ها از تخریب ساختمان دو ساله عذاب وجدان داشت. تورم در ایران اجازه فکر کردن به استهلاک سرمایه در بخش مسکن را نمی‌دهد.

استهلاک سرمایه در بخش مسکن داریم، عوضش هر جور بخواهیم و با هر طرحی بخواهیم می‌سازیم!

نمی‌توانم طنز دردناک نهفته در ساختمان‌های طرح رومی در دل پایتخت جهان شیعه را نبینم. باسمه‌ای بودن و کپی کردن فقط به ساختمان‌های مسکونی محدود نمی‌شود. چشم‌های ما عادت کرده است به دیدن خانه‌های مکعبی با نمای سنگ اغلب سفید. اما باور کنید همین چشم‌ها، طرح آکروپولیس را در میدان گمرک انزلی کاریکاتوری کوچک، محقر و مشمئز کننده می‌بینند. آن طرح البته در گوشه‌ای از یک شهر شمالی پنهان شده و چندان در دید اهالی دنیا نیست. پالایشگاه‌های گازی عسلویه نیست که همه دنیا بدانند کپی هم‌دیگرند، بی‌توجه به اصول اولیه طراحی!

در بروکسل مجموعه‌ای درست کرده‌اند به اسم "مینی یوروپ" mini Europe و ماکت‌هایی از بناهای معروف هر کشور اروپایی را درآن نصب کرده‌اند. این مجموعه کوچک و زیبا، شده است محلی برای جذب توریست و پول درآوردن.

 گویا در راستای همان آکروپولیس و نه مینی یوروپ، در جزیره کیش برج ایفل ساخته‌اند. فقط کنجکاوم بدانم که می‌خواهند چند سال از آن استفاده کنند و برنامه نگهداری و تعمیرات آن چیست. مثل اصلش باید قرن‌ها کار کند یا مثل باقی کپی کاری‌های بی‌دروپیکر ما، بهره تبلیغاتی‌اش که تمام شد طعمه رطوبت هوا و زنگ‌زدگی می‌شود؟

در دزدی ایده هم هولیم و کدو را نمی‌بینیم.

 https://t.me/shathiat1

/ 0 نظر / 28 بازدید